מפלגת קומוניסטית אינטרנציונל

אפריל 2021

הסחר לעולם לא יוכל לרפא את האדם

 

כל המדינות הגיבו לקוביד-19 במה שרק ניתן להגדיר כרשלנות פלילית, והציבו את האינטרסים של בעלי ההון והפיננסים לפני כל דאגה לאוכלוסייה, והקריבו מאות אלפי חיים אנשים, מלכתחילה אלה של העובדים, החל מ עובדי בריאות וסיעוד. שוק האספקה הבלתי ראוי מביא יותר שמצות למערכת הקפיטליסטית לעומת עבודה הנהדרת בכל מדינות העולם של מדענים, טכנאים ועובדים לפיתוח וייצור של חיסונים.

המגיפה, ואיך מדינות הקפיטליסטיות בעולם נלחמות בה, מראה שוב את השוד ואת האופי האנטי-אנושי של הקפיטליזם, המכוון רק לרווח, להגנת חברות לאומיות ומתנגד לחלוטין, אפילו עוין, לשיתוף פעולה בינלאומי כדאי לצאת מהמצב הקשה מאוד שמשפיע על אוכלוסיות כדור הארץ כולו.

למרות ההתקדמות הטכנולוגית העצומה שאפשרה את התפתחות חיסון נגיף הקורונה, המגיפה מוצגת כאסון קלאסי נוסף של הקפיטליזם: הבורגנות תופסת כל דולר כמו חולדות שנמלטות מספינה טובעת, ומשאירות לפרולטריון לטבוע שם. בסופו של דבר הם משחזרים את ההריסות, מוכרים מחדש את גרוטאות המתכת, פלצני מכושר ההמצאה הגדול שלו בכך. זהו הקפיטליזם, שתמיד פעל כך בכל הזדמנות

למרות מאות אלפי מקרי המוות המסמנים את התקדמות המגיפה, תומכי הקפיטליזם נידונים לטעון כי ההתפתחות המהירה של החיסונים מראה כי זו הטובה ביותר מכל המערכות האפשריות. אך הקפיטליזם הוא מערכת הייצור, הצבירה והצריכה שמבוססת על ניצול, ייצור סחורות ומימוש ערכם בשוק. היא אינה יכולה להפר את הכלל הזה, שמרמז על הצורך בתחרות בין חברות ובין בורגנות לאומיות. לפיכך התנהגותם כלפי תרופות ופעולות משותפות, ובעיקר לקראת מימוש הרווח הכרוך בתרופות אלו. לקפיטליזם אכפת רק מרווחים.

כאשר הוכרז על יעילות החיסון של פייזר ומחיר המניות שלו זינק, מנכ"ל החברה מכר אותם תמורת 5.6 מיליון דולר, הרבה יותר ממה שעובד אחד היה מרוויח במהלך כל החיים. מנהלים במודרנה, יצרנית חיסון אחר, מכרו יותר מ -100 מיליון דולר ממניות החברה שלהם.

בסוף דצמבר ארצות הברית נתן רק 10 אחוזים ממינון החיסון Covid-19 שהבטיחה עד סוף השנה: הממשלה הפדרלית הבטיחה כי בסוף השנה יינתנו 20 מיליון מנות, אך ב- 28 בדצמבר הם היו רק 2.1 מיליון. איש לא ציין את הסיבה לעיכוב זה, שבוודאי יעלה בחיים של אלפי נפשות.

למרות נוכחותו של גוף בינלאומי שאמור לפקח על בקרת מחלות וניהול תרופות, ארגון הבריאות העולמי, לחץ תחרותי מנע מאמץ בינלאומי לייצר חיסון יחיד, שיגרום לשיתוף פעולה כל מכוני מחקר אשר התאחדו כוחות לייצור.

מצד אחד, החברות שמרו על גישה לפטנטים סגורה היטב, ובכך התנתה את השוק, מצד שני, המדינות קנו והפיצו כל אחת בפני עצמה, ללא שום תיאום בניהול תוכניות מבצע החיסונים. שוק אומלל זה בפועל הוציא הרבה מהעולם מהמבצע, מדינות שאין להם את המשאבים הכספיים לחיסון המוני.

באותו אופן שמתפרצת תחרות בין חברות תרופות המייצרות חיסונים, גם מתרחש סוג של מלחמת חיסונים בין מדינות.

ביום שישי, 29 בינואר, האיחוד האירופי הודיע כי יחסום את ייצוא החיסונים לצפון אירלנד. מוקדם יותר באותו שבוע הודיעה ענקית התרופות AstraZeneca (AZ) לאיחוד האירופי כי אינה יכולה לממש את הבטחתה למסור 100 מיליון מנות עד חודש מרץ, אך רק 31 וצפויה לעיכובים נוספים במסירת 200 מיליון האחרים שהוזמנו, תוך ציון "בעיות" במפעל הייצור שלה בבלגיה. האיחוד האירופי דרש אז מ- AZ להסיט חלק מייצורו משני מפעלים בריטיים. בריטניה הגיבה כי חתמה על הסכם עם אסטראזנקה שלושה חודשים לפני האיחוד האירופי. כל זה שיחרר גל שוביניזם בתקשורת הבריטית נגד "הביורוקרטיה בבריסל".

עם זאת, החשד הוא שהחברה מוכרת במקום אחר במחירים גבוהים יותר מאלה המיועדים לשוק האירופי. למעשה בריטניה הסכימה לקנות את החיסונים במחיר גבוה יותר מהאיחוד האירופי. מדינות אחרות משלמות עוד יותר. על פי כתב העת British Medical Journal, "בכיר בתחום הבריאות בדרום אפריקה גילה כי 1.5 מיליון מנות של חיסון אוקספורד ואסטראזנקה עולות 5.25 דולר למנה, יותר מכפול ממה שמשלמת האיחוד האירופי, 2,15 דולר". נתוני האיחוד האירופי ידועים מכיוון ששר התקציב של בלגיה חשף בטעות בטוויטר את המחיר שעליו ניהל האיחוד האירופי. האיחוד האירופי הבטיח שלא למסור את המחיר המוסכם בתמורה להנחות ".

פייזר הודיעה גם בדצמבר כי לא תוכל לספק את 12.5 מיליון מנות החיסונים שהובטחו לאיחוד האירופי עד סוף השנה. ובסוף ינואר מודרנה, שהייתה מספקת 20% פחות מנות חיסונים ממה שסוכם עם איטליה.

אז פנתה הונגריה לסין ורוסיה ובמעשה שבר את שורות מדיניות האספקה האירופית המשותפת.

עיכובים והפרעות, והמתחים הנובעים מכך בין מדינות הלאום, הם בלתי נמנעים כאשר חברות אלה מנהלות משא ומתן, מתחרות ומסכימות להתאים מחירים. יהיו מנצחים ומפסידים, בין ספקים לקונים.

כל המריבה הזו, כל הקטנוניות הלאומנית הזו מול מגיפה עולמית, באופן שבפועל אף אחד לא יהיה בטוח עד שכל אוכלוסיית העולם תהיה בטוחה.

מחוץ לתעשיית התרופות, בעלי הון מצפים ליום בו יתחדש הניצול ה"רגיל "של העבודה. המחיר הגבוה של החוזים העתידיים לטווח הקצר מעיד על כך שהבורגנות מהמרת על החזרת הרווחים. בעלי הון יכולים גם להשיג רוויחים עצומים בציפייה להתואששות לאחר הפנדמיה.

החיסון יוצג כתרופת העל, התרופה לא רק לקוביד 19 אלא כנגד כל כישלון הקפיטליזם. לאחר האבל הלאומי, הגופות קבורות, יגידו לנו לשכוח את כל זה ונשמח להיות חיים ומאושרים ממה שיש לנו: עבודה (עם שכר נמוך מבעבר), חופש (להיות מנוצל בחופשיות) ועושר חדש (לבורגנים). זה מה שקרה לאחר שחיטת מלחמות העולם.

קומוניזם הוא התרופה היחידה לכל הפצעים שהקפיטליזם מייצר בעולם. כך שגוף האדם נרפא ממחלות על ידי חיסול פתוגן, הגוף החברתי יירפא עם ביטול המעמד הבורגני ומדינתו.

מסיבה זו, עם כל המגבלות שאמרנו, אנו מצדיעים לחיסונים החדשים, תוצר של עבודה אנושית ולא של הון, לא בגלל שאנחנו רוצים לחזור לקפיטליזם, אלא בגלל שאנחנו רוצים לחיות כדי להילחם ולראות את עתידנו הקומוניסטי מתגשם מחר.