מפלגת קומוניסטית אינטרנציונל

 

כיצד על מעמד הפועלים להגיב למשבר
ולהשלכות ההידבקות
שכר מלא למובטלים

 

 

המגיפה, שכבר גרמה לחסימה של חלק גדול מהכלכלה העולמית, זוכה להתפשטות מהירה מאוד עם השפעות כבדות מאוד על תנאי החיים והתעסוקה של מעמד הפועלים בכל המדינות.

מצב החירום הבריאותי אינו הגורם למשבר הכלכלי, אלא רק מעצים אותה. משברים כלכליים, כפי שהפגין מרקס לפני למעלה ממאה וחצי, נובעים מהסתירות הקיימות במצב הייצור הקפיטליסטי. הייצור התעשייתי במדינות הגדולות הפך את הצמיחה מתחילת השנה שעברה עם התכווצות משמעותית בארבעת החודשים האחרונים, תחילת המיתון העולמי שציפינו לו גרוע יותר מזה של 2008-2009

המגיפה הנוכחית האיצה תהליך זה במפתיע ופתאומיות. זה חשף תוך מספר חודשים את האופי האנטי היסטורי והאויבות מול המין האנושי של הקפיטליזם. זה משפיע על העובדים, החשופים ביותר לזיהום, ועל החלקים העניים ביותר באוכלוסייה שלעיתים קרובות אין להם גישה לטיפול רפואי.

המשבר הכלכלי יחמיר את אי השוויון החברתי, עם ההריסה המואצת של מעמד הביניים, ובמקרה של עובדים עלייה בניצול ואבטלה המונית. ארגון העבודה הבינלאומי צפה ב - במרץ מיליון מובטלים, אך רק מספר ימים לאחר מכן תיקן: "כמות עצומה של מובטלים יוסיף ל - 190 מיליון הרשומים בסוף 2019

בארצות הברית בלבד, היו מיליון מובטלים חדשים בשלושה שבועות, עם עלייה שבועית של 5.6 מיליון בקשות לקבלת הטבות, נתון שלא נראה מעולם. נכון שקריטריונים הזכאות התגשמו, שלפני שהמגיפה אפשרה גישה רק ל- 20-30% מהמובטלים, ואילו עובדים זמניים או עבודות בקבלנות, מה שמכונה " GIG ECONOMY ", יכולים כעת לגשת אליו. הנתון הממוצע בשלושת השבועות הקודמים הוא 236,000 בלבד! השבוע הגרוע הקודם מאז 1967, בו החלו הסטטיסטיקות הללו של משרד החוץ האמריקני, התרחש באוקטובר 1982 עם 695,000 בקשות!

מגזרים שלמים בכלכלה העולמית יתמוטטו, כולל המגזר השירותים, עם השלכות הרסניות על מעמד הפועלים.

  זה גם לא מובן אם למערכת העולמית יש כוח להפעיל מחדש את תהליך הצבירה, החיוני למצב הייצור הקפיטליסטי.

באיטליה, הפנייה המסיבית לדמי אבטלה וחסימת הפיטורים עד 30 באפריל רק דחתה את התמוטטות המקומות התעסוקה. אולם הדימום לעבר האבטלה כבר התרחש, בעיקר בדרום ובכלכלה בשחור, נפוץ מאוד גם באיטליה: עובדים אלה מצאו עצמם ללא כל הגנה בין לילה לבוקר.

  איך הפרולטריון של איטליה והבינלאומי יכול להגיב למצב זה?

  את התשובה ניתן לתת רק באמצעות חזרה על הדרישה ההיסטורית של תנועת הפועלים: צמצום דרסטי של שעות העבודה עבור אותו שכר ושכר מלא למובטלים. טענות פשוטות אלה נוטות להתגבר על תחרות ופיצול בתוך מעמד הפועלים, לטפח אחדות בין כל הקטגוריות ומאפשרות לה ליישר את כוחותיה בעימות המעמדי.

  כבר במצב חירום רפואי זה, עובדים רבים הגיבו למעשיו הפליליים של הרוב המכריע של המעמד השליט שלא דאגו לסכנת ההידבקות, טענו וניסו להאשיר פתוחים  את מפעלים, אתרי בנייה, מחסנים, ומכריחים את העובדים לצאת לעבודה. בחברות רבות, למרות שעדיין אין ארגון מעמדי חזק, שהיה מסייע לתגובה אנרגטית עוד יותר, עובדים חצו את זרועותיהם באופן אינסטינקטיבי בדרישה לזכותם לבריאות ולחיים. העובדים צריכים להתחיל מהדוגמאות הללו, שעדיין מבודדות.

  מסיבה זו יש צורך להתארגן ללידתו מחדש של איגוד מעמדי קונפדרלית חזק. עובדים זרים, אשר יש לדרוש לסידורם, ייקראו גם בארגון זה.

  להתנגדויות ה"סיבה הכלכלית "של התעשיינים, שתמיד בוכים על סבל, אנו נשיב שלא על מעמד העובדים להצביע לבורגנות איפה לקחת את הכסף כדי להגיע לסגירה חשבונותם. לא כולנו "באותה סירה", כפי שהם היו רוצים שנאמין בפניותיהם להגנת המולדת והכלכלה הלאומית.

  עובדים לא יכולים ואסור להם לשלם גם עבור משבר זה!